top of page

🌊🤖 Manekin treningowy: Czy maszyny mogą nas uratować przed utonięciem?

Zaktualizowano: 14 lut

Woda jest jednym z najbardziej fascynujących żywiołów. Dla wielu z nas stanowi źródło radości, relaksu i przyjemności, zwłaszcza w gorące letnie dni. Jednak woda kryje w sobie także wiele niebezpieczeństw. Każdego roku słyszymy o tragicznych wypadkach związanych z utonięciami. Czy istnieje sposób, aby je minimalizować? Czy technologia może nam w tym pomóc?


📊 Statystyki mówią same za siebie


W 2022 roku w Polsce utonęło aż 419 osób. Najczęstszą przyczyną była kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Mimo licznych kampanii społecznych i ostrzeżeń, wiele osób nadal podejmuje ryzyko, wchodząc do wody w miejscach niebezpiecznych lub pod wpływem alkoholu.


🚫 Czarne punkty nad wodą


Nie wszystkie miejsca nad wodą są bezpieczne. W wielu regionach Polski wprowadzono oznakowanie tzw. czarnych punktów - miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kąpiących się. Jeśli zobaczysz taki znak - omiń to miejsce i szukaj strzeżonego kąpieliska.


🏊‍♂️ Manekin treningowy - nowoczesne narzędzie szkoleniowe


W odpowiedzi na rosnącą liczbę utonięć, firmy technologiczne zaczęły wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest manekin treningowy PAX, który służy do szkolenia ratowników wodnych. Dzięki niemu można symulować różne sytuacje i warunki, ucząc ratowników prawidłowych technik ratunkowych. 

🌊 Jak technologia może nas chronić?


1. Szkolenia z wykorzystaniem manekinów: Dzięki manekinom treningowym, takim jak manekin treningowy PAX, ratownicy mogą trenować w realistycznych warunkach, ucząc się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach.


Dlaczego manekiny są tak ważne w szkoleniach?

 1. Realistyczne warunki: Dzięki manekinom, uczestnicy szkolenia mogą doświadczyć realistycznych warunków, które mogą napotkać w rzeczywistości. To pozwala im lepiej zrozumieć, jakie wyzwania mogą napotkać i jak się do nich przygotować.

 2. Bezpieczeństwo: Używanie manekinów eliminuje ryzyko związane z treningiem na prawdziwych ludziach. Ratownicy mogą trenować różne techniki bez obaw o skaleczenie lub uszkodzenie osoby.

 3. Powtarzalność: Manekiny można używać wielokrotnie, co pozwala na ciągłe doskonalenie umiejętności i technik.

Jakie są korzyści z takich szkoleń?

 • Zwiększenie pewności siebie: Dzięki realistycznym treningom, ratownicy czują się pewniej w swoich umiejętnościach i są lepiej przygotowani do działania w sytuacjach kryzysowych.

 • Poprawa umiejętności: Regularne treningi z manekinami pozwalają ratownikom doskonalić swoje umiejętności i techniki, co przekłada się na wyższą skuteczność w rzeczywistych sytuacjach.

 

2. Aplikacje mobilne: Istnieją aplikacje, które informują nas o najbliższych strzeżonych kąpieliskach, warunkach wodnych czy też o miejscach, które są uważane za niebezpieczne.


Aplikacja "Ratunek" została stworzona przez Polkomtel Sp. z o.o. i jest niezbędnym narzędziem do komunikacji ze służbami ratownictwa w Polsce. W sytuacji wypadku, aplikacja podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej, co pozwala ratownikom szybko i skutecznie udzielić pomocy. 🚑

Najważniejsze funkcje aplikacji "Ratunek":

 • Wzywanie pomocy poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce.

 • Automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej.

 • Aplikacja jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej aplikacji lub ją pobrać, kliknij tutaj i odwiedź stronę aplikacji w sklepie Google Play. 📥

Dbaj o swoje bezpieczeństwo i pamiętaj, że zawsze warto mieć pod ręką narzędzia, które mogą pomóc w nagłych sytuacjach! 🌈


Zrzut Ekranu Aplikacji Ratunek
Aplikacja Ratunek Polkomtel

 

3. Drony ratunkowe: Drony stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego ratownictwa, zwłaszcza w sytuacjach nad wodą. Ich zdolność do szybkiego reagowania i dostarczania niezbędnych narzędzi ratunkowych w trudno dostępnych miejscach czyni je nieocenionym narzędziem w rękach ratowników.


Przypadek użycia drona w ratownictwie wodnym: Firma microdrones współpracowała z DLRG Horneburg/Altes Land e.V. (Niemieckie Stowarzyszenie Ratowników) w celu symulacji misji ratunkowej dla tonącego pływaka. Dron szybko dotarł do osoby w potrzebie i zrzucił urządzenie ratunkowe o nazwie RESTUBE, które automatycznie się nadmuchało. Pływak mógł chwycić RESTUBE i unosić się na powierzchni wody, aż do momentu, gdy prawdziwy ratownik dotarł na miejsce i przyprowadził go z powrotem na brzeg.

Kluczowe informacje:

 • Dron używany w akcji ratunkowej to model microdrones md4-1000. Jest to dron quadcopter wyposażony w specjalnie opracowane silniki, obudowę z włókna węglowego, wysoce wydajne baterie oraz zintegrowany system GPS, który pozwala dronowi latać i utrzymywać pozycję nawet w silnych wiatrach nad wodą.

 • Dron był wyposażony w kamerę, która przesyłała obraz na żywo do specjalnie przeszkolonego ratownika obsługującego dron, co pozwoliło mu łatwo zlokalizować dokładne miejsce, w którym należy zrzucić urządzenie ratunkowe RESTUBE.

md4-1000
model microdrones md4-1000

Inne możliwości wykorzystania dronów w ratownictwie wodnym:

 • Lokalizacja osób za pomocą kamer termowizyjnych zamontowanych na dronach.

 • Zbieranie danych na temat stanu przeciekających i pękających brzegów na trudno dostępnych wałach przeciwpowodziowych.

 • Lepsze rozmieszczenie personelu ratunkowego dzięki dostępności obrazu na żywo.

 • Dostarczanie ważnych leków i zaopatrzenia z pobliskich tankowców i statków kontenerowych.

Drony w ratownictwie wodnym otwierają nowe możliwości i mają potencjał do znaczącego zmniejszenia liczby ofiar wypadków na wodzie. W miarę rozwoju technologii możemy spodziewać się jeszcze większej roli dronów w tej dziedzinie.


Co raz częstsze wykorzystanie dronów w ratownictwie to przede wszystkim:

 1. Szybka lokalizacja ofiar: Drony wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości i technologię rozpoznawania obrazu mogą szybko zlokalizować osoby potrzebujące pomocy na otwartym morzu, jeziorze czy rzece. Pozwala to na skierowanie zespołów ratunkowych dokładnie w miejsce, gdzie są potrzebne.

 2. Dostarczanie sprzętu ratunkowego: Istnieją specjalnie zaprojektowane drony, które mogą zrzucać kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe czy nawet defibrylatory do osób w potrzebie. Dzięki temu ofiary mogą otrzymać natychmiastową pomoc, zanim dotrą do nich ratownicy.

 3. Monitorowanie sytuacji: Drony mogą być używane do monitorowania sytuacji na dużych obszarach wodnych, takich jak plaże czy obszary rekreacyjne. Pozwala to na wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń i szybkie reagowanie.

 4. Wsparcie dla nurków: Drony podwodne mogą wspierać nurków ratunkowych, dostarczając im obraz w czasie rzeczywistym z trudno dostępnych miejsc, co może być kluczowe w przypadku poszukiwań zaginionych osób.

 5. Analiza danych: Zaawansowane drony mogą zbierać dane na temat prądów wodnych, temperatury wody czy obecności potencjalnych zagrożeń, co pozwala ratownikom lepiej przygotować się do interwencji.

 6. Koszty: W porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak śmigłowce czy łodzie, drony są znacznie tańsze w eksploatacji i mogą działać w trudnych warunkach pogodowych.

Wprowadzenie dronów do ratownictwa wodnego znacząco poprawiło skuteczność działań ratunkowych i pozwoliło na oszczędzenie wielu istnień ludzkich. Jednak, jak każda technologia, wymagają one odpowiedniego szkolenia i świadomości potencjalnych zagrożeń.


🌊 Podsumowanie


Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, oferując nam coraz to nowsze rozwiązania, które mogą pomóc w zapobieganiu tragediom nad wodą. Jednak najważniejsza jest nasza świadomość i odpowiedzialność. Pamiętajmy o tym, wybierając się na kąpiel, i dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

DODATEK:


🌊📘 Poradnik: Jak zachować się w trudnej sytuacji na wodzie? 🌊📘 Woda to miejsce wspaniałej zabawy 🏖️ i relaksu 🏊, ale może też kryć w sobie niebezpieczeństwa ⚠️. Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych może uratować życie. Oto kilka wskazówek, jak postępować w trudnych sytuacjach na wodzie: 1. Skurcz mięśni 💢 Skurcze mięśni podczas pływania mogą być bardzo bolesne i niebezpieczne.

 • Nie wpadaj w panikę. 😰 Zachowaj spokój i spróbuj oddychać głęboko.

 • Rozciągnij mięsień. 🦵 Jeśli złapie Cię skurcz w nodze, próbuj delikatnie prostować nogę i ciągnąć palce stóp w kierunku kolana.

 • Unoszenie głowy. 🆙 Jeśli masz trudności z utrzymaniem się na powierzchni, staraj się unosić głowę i oddychać spokojnie.

 • Szukaj pomocy. 🙋‍♂️ Jeśli jesteś w pobliżu innych ludzi, daj im znać, że potrzebujesz pomocy.

2. Prąd morski 🌪️ Prądy morskie mogą być bardzo silne i nieoczekiwane.

 • Nie wpadaj w panikę. 😰 Przede wszystkim zachowaj spokój.

 • Płyń w poprzek prądu. ➡️ Zamiast próbować płynąć bezpośrednio do brzegu, płyń w poprzek prądu, aż wydostaniesz się z niego.

 • Unikaj wyczerpania. 😓 Jeśli czujesz, że jesteś zbyt zmęczony, aby kontynuować pływanie, unos się na wodzie i machaj rękoma, aby przyciągnąć uwagę.

3. Zmęczenie lub wyczerpanie 😴 Pływanie, zwłaszcza na otwartym morzu, może być męczące.

 • Unos się na wodzie. 🌊 Jeśli czujesz się zmęczony, przestaw się na pływanie na plecach i oddychaj głęboko.

 • Sygnalizuj potrzebę pomocy. 🆘 Jeśli jesteś w pobliżu plaży lub innych ludzi, machaj rękoma i wołaj o pomoc.

 • Zachowaj energię. 💡 Unikaj niepotrzebnego machania rękami i nóg. Skup się na utrzymaniu głowy nad wodą.

4. Gdy ktoś inny jest w niebezpieczeństwie 🚨

 • Nie stawiaj się na niepotrzebne ryzyko. ❌ Jeśli nie jesteś wykwalifikowanym ratownikiem, nie próbuj samodzielnie ratować osoby w niebezpieczeństwie.

 • Rzuć koło ratunkowe lub inny unoszący się przedmiot. 🪂 Może to pomóc tonącej osobie utrzymać się na powierzchni.

 • Wezwij pomoc. 📞 Natychmiast powiadom ratowników lub zadzwoń pod numer alarmowy.

Pamiętaj, że najważniejszym elementem bezpieczeństwa nad wodą jest zapobieganie. Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich i bądź świadomy otoczenia. 🌊🔍🛑


Logo Doktor
Głowny Partner Marki PAX w POLSCE

6 wyświetleń0 komentarzy

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page